Meci de legendă în 1995, între Petrolul și Rapid

Unul dintre cele mai inedite succese din Cupa României în anii '90 i-a aparținut Petrolului, care a trecut în finala din 1995, chiar de adversara ei de astăzi, Rapid București.

Galeria Petrolului asteapta un meci mare si astazi


Atunci, pe 21 iunie 1995, scorul a fost egal dupa 90 de minute, 1-1. Petrolul a deschis scorul in minutul 82, prin Andreicut, insa rapidistii au egalat 5 minute mai tirziu, prin Iulian Chirita.
La penalty-uri, de la Petrolul, Zmoleanu, O.Grigore, Grama, Andreicuţ si Răchită au marcat, in timp ce pentru Rapid au inscris Lupu, I.Chiriţă si Vlădoiu, ratind Frunza.
Partida a fost marcata de scandal pe finalul ei, in momentul in care rapidistii au egalat din ofsaid clar, in minutul 87, prin Chirita, ofsaid nesemnalizat atunci de arbitrul tusier Zoltan Erdei. Ion Craciunescu, centralul de atunci, avea sa declare ca a gresit si el la acea faza, considerind ca n-a avut chiar una dintre cele mai bune zile. Culmea, tocmai arbitrase finala Ligii Campionilor, dintre Ajax si Juventus.
Meciul a avut loc pe fostul "23 august" din Bucuresti si a fost urmarit de peste 30.000 de spectatori.

Un moment tragic s-a consumat 10 ani mai tirziu, cind, la reeditarea amicala a partidei din '95, arbitrul Zoltan Erdei a facut infarct la vestiare, dupa terminarea amicalului, si a decedat la spital.

Iata echipele finalei din 1995:
Rapid: Toader - Ad. Matei, R. Bealcu, Vamesu, Cezar Zamfir, Tibi Curt, Chebac, Lupu, Constantinovici, Vladoiu, Chirita (au mai intrat Mutica si Florin Frunza); antrenor Sorin Cirtu
Petrolul: Stefan Preda - Daniel Chirita, O. Grigore, Rachita, Balaceanu, Leahu, Marian Grama, Parlog, Abaluta, Zmoleanu, Zafiris (au mai intrat Bastina si Andreicut); antrenor Ion Marin

Partida de astazi, LIVE VIDEO pe acest site!

Taguri: petrolul   rapid   finale   istorie  

Comentarii

va atacati si la cacau sa o luatii @ 17.10.2008 20:17
astristilor va cam enervati ca lumeau nu va baga si pe voi in seama sunteti praf petrolul suntem noi am jucat derbi cu rapid dar voi ati suputo de la craiova jegurilor asa ca gura mica ,ca a inceput sa put avoin astia care ati fugit de langa echipa sclavilor acum este buna putica lu manea si nicolae nu il mai injurati il sugeti pixu

pai s-a si vazut @ 16.10.2008 23:59
cati au venit la meci in giulesti ? 20 insi = 20 sandwichiuri !!! bercea esti o mizerie !!!! Doar PETROLUL !!!!( FC.PLOIESTI ) La anu' se va numi Petrolul 52 Ploiesti !!!!

CLAUDIU_FCP @ 16.10.2008 23:54
iauzi bercea ce zice baiatu de mai jos ..... lasane...te cer oameni la moreni dute si lasa-ne...FORTZA CSM adevaratul PETROLUL

morenarul @ 16.10.2008 23:02
bercea te asteptam la moreni.sa revii aks.suntem cei mai buni.doar moreniul!!!

southside @ 16.10.2008 22:28
"CONFORM INCHEIERII NR. 4833 DIN 28.07.2003 A TRIBUNALULUI PRAHOVA, STRUCTURA SPORTIVA S.C. SPORT CLUB "ASTRA" S.A. SCHIMBA DENUMIREA IN S.C. FOTBAL CLUB PETROLUL S.A."!

verder @ 16.10.2008 22:26
Va pute orasu gazarilo

eu @ 16.10.2008 22:21
in tribuna....

un fost petrolist @ 16.10.2008 21:31
undei galeria lui bercea

un fost petrolist @ 16.10.2008 21:28
sant asa de trist ca nu putem sa jucam in liga 1 finca doua mizeri a distrus o echipa asa de frumoasa cum era fc petrolul ploiesti actual csm ploiesti zgoniti mizerile alea doua de pe ilie oana domnule primar faceti ceva deneaul nu vede ce se intamplau mizerile astea doua va rog lasati csm sa joace va rog HAI CSM PLOIESTI

eu @ 16.10.2008 21:22
hooti bercea si luca hhhhhhhhhhhhhhooootttiiii

un ploiestean @ 16.10.2008 20:31
oare DNA-ul nu poate ajunge si la voi daca a ajuns " cartoforu " piti ?

Dumi @ 16.10.2008 20:27
Galeria Petrolului a fost prezenta la meicul dintre Fc Ploiesti - U Craiova ... pentru ca acela este adevaratul Petrolul ... !!! bERCEA esti O MIZERIE !!!

supernrg @ 16.10.2008 20:26
dc ce nu a vrut bercea sa joace in ploiesti??? sa nu vada o tara intreaga ca are stadionul gol?? asa ia de la schela niste cocalari cu un autocar...si vede lumea ca a facut galeria deplasare!! TOT PENIBILI RAMANETI!! la moreni..mergeti la moreni..

lupul @ 16.10.2008 20:24
cati bani mai spala lUCA si bERCEA la petrolul ?

dl ploiesti @ 16.10.2008 20:10
care petrolul k petrolul nu mai exista astia scfc sunt astra 100%, petrolul e actualul fc ploiesti

dolaru @ 16.10.2008 20:06
si RAPID a furat dar nu ca altii.asa ca ciocu mic

SoSoWolf @ 16.10.2008 19:58
petrolul asta este ASTRA lu bercea!!! PETROLUL ADEVARAT este FC PLOIESTI CSM ... si am jucat cu craiova in cupa ... bafta rapidistilor .. va urasc dar meciul asta tin cu voi :)) anti bercea

hai pertrolul @ 16.10.2008 19:56
forza petrolul sa facem o surpriza de proporti


Comenteaza

capcha

Dinamo
Dinamo
1:1 CFR Cluj
CFR Cluj
24.03.2010 21:00

Semifinală tur, 24.03.2010

FC Brașov
FC Brașov
1:0 FC Vaslui
FC Vaslui
25.03.2010 20:00

Semifinală tur, 25.03.2010

CFR Cluj
CFR Cluj
2:1 Dinamo
Dinamo
14.04.2010 20:15

Semifinală retur, 14.04.2010, ora 20.15, Cluj Napoca

Goluri: Dica (51), Traore (78) / And.Cristea (73)

FC Vaslui
FC Vaslui
4:0 FC Brașov
FC Brașov
15.04.2010 20:15

Semifinală retur, 15.04.2010, ora 20.15, Vaslui

Goluri: Costin ('28), Wesley ('29), Sanmartean ('53), Costly ('73)

CFR Cluj
CFR Cluj
versus FC Vaslui
FC Vaslui
26.05.2010 21:00

Finala Cupei Romaniei, 2009/2010

Iasi, stadionul Emil Alexandrescu

Drumul spre finală 2010

OPTIMI DE FINALĂ
27, 28, 29 oct. 2009
(vezi AICI rezultatele)
SFERTURI DE FINALĂ
17, 18, 19 nov. 2009

(vezi AICI
rezultatele)
SEMIFINALE
24, 25 martie 2010 (tur)
14, 15 aprilie 2010 (retur)

(vezi AICI rezultatele)
FINALA CUPEI ROMÂNIEI
26 mai 2010
(Iași)
CFR Cluj - FC Vaslui 5-4

FINALA 2008/2009
13 iunie 2009, Târgu Jiu
CFR Cluj - FC Timișoara 3-0
Deac (6), Peralta (28), Culio (53)

Podiumul

Steaua   20 Cupe
Rapid     13  Cupe
Dinamo 12  Cupe

Finale

72 de finale s-au jucat din 1934 pînă în prezent.
Vezi toate rezultatele

Top scoruri

2-1 este cel mai întîlnit scor al finalei Cupei României. El s-a înregistrat de 15 ori pînă acum. Pe locul secund este 1-0 (de 11 ori), urmat de 2-0 (de 10 ori).

Totul despre Cupă

Arhiva Stiri

L M M J V S D
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31